TEKNOLOJİ TECRÜBE GÜVEN
Profesyonel Yayın Teknolojileri Yayın Tekonoloji Çözümleri

Profesyonel Kameralar

Yayın teknolojileri ile ilgili tüm işlemler, gösteriye konu olan olayların çekildiği alanlar (Stüdyolar) ve gösterinin bir bütün olarak ekrana yansımasıyla ilgili işlemlerin yürütüldüğü kontrol odalarından (reji’ler) yürütülür.


Stüdyo ve Ana Kumanda Odalarında ise;  kameralar, VTR cihazları, monitörler, ses, ışık ve video mikserleri, mikrofonlar, video kaydediciler, stüdyo ışıkları, intercom cihazları, ses ve görüntü aktarım kabloları, program çekimi ve kaydı için gerekli diğer teknik tüm cihazlar yer almaktadır. Tüm sistemlerin bütünsel olarak birbirleri ile entegrasyonu ise sistemin işlerliği açısından son derece önemlidir.

AVOTEK olarak profesyonel bir anlayış içerisinde, yayıncı kuruluşların Stüdyo ve Ana Kumanda Odaları bünyesinde talep edebileceği tüm teknik ekipman va altyapı ihtiyaçlarını, gereken hassasiyet ve önem çerçevesinde tecrübeli kadromuz ve geniş ürün yelpazemiz ile karşılamaktan büyük onur duymaktayız.

Naklen Yayın Araçları

Profesyonel Lensler

Video Kurgu Sistemleri

Profesyonel Görüntü Sistemleri

Profesyonel Ses Sistemleri

Profesyonel Işık Sistemleri

NA KUMANDA VE REJİ SİSTEMLERİ

Anchor_01

ROFESYONEL KAMERALAR

Profesyonel yayıncılık kapsamında; televizyon stüdyolarında programları daha zengin görüntülerle çekebilmek için nitelik olarak birbirlerinin aynı yada farklı özelliklerde ve ihtiyaca göre farklı sayılarda profesyonel kameralar kullanılır. Sistem Kameraları, Aktüel Kameralar, 3D Kameralar ve Robot Kameralar bu maksatla kullanılan kamera türleri arasındadır.

ROFESYONEL LENSLER

Profesyonel yayıncılık kapsamında kullanılan kameralar, kullanım amaçları ve türlerine göre farklı nitelikte lenslere ihtiyaç duyarlar. Bu tip lensler optik performansları en üst seviyede olan, ihtiyaca göre süper geniş açı  veya yüksek zoom oranlarına sahip, iç veya dış mekanlarda kullanıma uygun ve en iyi görüntü kalitesini almak için tasarlanmış özel lenslerdir.

Anchor_03

Anchor_02

Ana Kumanda ve Reji Sistemleri

İD EO KURGU SİSTEMLERİ

Videoların, seslerin ve fotoğrafların amaca uygun bir biçimde sıralanmasına kurgu denir. Günümüzde bilgisayar teknolojisinin hızla yaygınlaşması ve gelişmesiyle video kurgu işleri kısa bir zaman diliminde neredeyse tamamen dijital (sayısal) kurgu ortamında gerçekleştirilmekte, anlatımı zenginleştirmek, kolaylaştırmak ve daha estetik hale getirmek için değişik kurgu teknikleri uygulanmaktadır.

Analog setlere kıyasla Dijital Kurgu sistemlerinde, kurgu sonrası herhangi bir noktaya ekleme, çıkartma veya düzeltme yapmak, çok daha fazla efekt ve filtre kullanmak mümkündür.


Anchor_04

RO FESYONEL GÖRÜNTÜ SİSTEMLERİ

Endüstriyel nitelikte geniş format ekranlar ya da LED ekranlarla oluşturulan video wall uygulamaları, stüdyo zeminlerine uygulanabilen LED Floor ekranlar, profesyonel monitörler, Back Projection uygulamaları ve görüntü işleme sistemleri yayıncılık kurumlarının stüdyo ve Ana Kumanda Odalarında kullandıkları görsel sistemlerdir.

Profesyonel Görüntü Sistemleri ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Anchor_05

RO FESYONEL SES SİSTEMLERİ

Yayıncılık sektöründe profesyonel ses sistemleri olarak ses mikserleri ve mikrofonlar kullanılmaktadır.

Mikser, ses kayıt işlerindeki en temel alet olup, canlı işlerde ve büyük prodüksüyonlarda vazgeçilmez bir ekipmandır.

Stüdyo ortamındaki sesler ise kameralardan bağımsız olarak profesyonel mikrofonlar marifetiyle algılanır. Mikrofonlar nitelik ve nicelik olarak farklılıklar göstermekle birlikte, sıklıkla kullanılanlar arasında  yaka mikrofonları, masaüstü mikrofonlar, el mikrofonları, ayaklı mikrofonlar ve enstrüman mikrofonları yer almaktadır.

Profesyonel Ses Sistemleri ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Anchor_06

RO FESYONEL IŞIK SİSTEMLERİ

Aydınlatmanın öncelikle amacı, en yüksek kalitede görüntü üretilmesini sağlamaktır. İyi bir aydınlatmayla görsel etki güçlendirilebilir. Bu maksatla stüdyolarda kişileri ve dekoru aydınlatmak için şiddeti ve yönü önceden ayarlanmış, programın türüne göre sabit bir ışık düzeni oluşturulurur.

Görüntüde derinlik oluşturmak, ekran ve perdedeki önemli ögelere dikkati yoğunlaştırmak, görüntüye duygusallık katmak, zaman belirlemek, görüntüdeki tüm estetik ögeleri düzenlemek profesyonel ışık sistemlerinin temel kullanım amaçlarıdır.

Profesyonel Işık Sistemleri ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Anchor_07

AK LEN YAYIN ARAÇLARI

Naklen Yayın Araçları, sahip oldukları modern ekipmanlarıyla stüdyo dışı profesyonel yayıncılık konusunda geniş ölçekli destek sağlarlar.

Teknik ihtiyaçlar doğrultusunda gerekli teknik ekip ve ekipmanları içerisinde barındırabilecek araç cinsleri binek tip bir araçtan treylere kadar değişiklik gösterebilir.

Naklen Yayın Araçları; uydu aracılığıyla broadcast kalitesinde SD/HD canlı yayın yapılabilecek nitelikte kameralar, VTR cihazları, resim mikseri, mikrofonlar, ses mikseri, basit düzeyde montaj yapabilecek kurgu cihazı, gerekli ışıklar, yeteri miktarda triax kablolar ve enerji üniteleri ile donatılır.

Anchor_08

Ana Kumanda odaları, (diğer adıyla reji’ler) stüdyoda çekilen programların yönetildiği, ayarlandığı, düzenlendiği ve kaydedildiği mekânlardır. Stüdyoda bulunan cihazların çoğu, Ana Kumanda odalarından yönetilir veya ayarlanır. Stüdyoda çekilen görüntülerden hangilerinin kullanılacağına Ana Kumanda odalarında karar verilir. Stüdyo dışı kaynaklardan gelen görsel ve işitsel öğeler (VTR çekimleri, program jenerikleri, müzikler, KJ metinleri, grafik ve animasyonlar vb.) Ana Kumanda odalarında programa eklenir. Stüdyo programları kontrol odalarında uygun ortamlara kaydedilir veya yayına gönderililir.

Program çekimlerinin yönetildiği Ana Kumanda odaları genel olarak yapım kontrol (resim reji), ses kontrol, ışık kontrol ve kamera kontrol olmak üzere dört farklı öğeyi içerir.

Yukarı

Yukarı

Copyright © Avotek Işık ve Ses Sistemleri Görüntüleme Teknolojileri Mühendislik Hizmetleri Ltd.Şti. Tüm hakları saklıdır.


Cevizlidere Caddesi No: 50/6 Balgat

06520, Çankaya - Ankara

Tel   : +90 (312) 472 01 88

Faks: +90 (312) 472 01 66

info@avotek.com.tr